Pięć wskazówek, które zainspirują Cię do zdrowego stylu życia w 2023 roku.

 1. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co zjeść na posiłek? Poradnictwo żywieniowe zidentyfikowało matryce żywności, które pomagają wyjaśnić, dlaczego wysoko przetworzona żywność, która próbuje naśladować zawartość składników odżywczych w żywności w całości lub w minimalnym stopniu przetworzonej, nie ma takiego samego pozytywnego wpływu na zdrowie. Włączenie całej i minimalnie przetworzonej żywności z grup żywności do przekąsek i posiłków przyczynia się do odżywczego wzorca żywieniowego. Dobra dieta to podstawa. Bądź żądny przygód i wypróbuj różne produkty spożywcze z każdej grupy, aby uzyskać różnorodne składniki odżywcze, koncentrując się na jakości i pełnowartościowej żywności.
 2. Zacznij od śniadania: poranki mogą być szalenie pracowite, kiedy szykujesz się do pracy i dzieci do szkoły, ale to sprawia, że ​​rozpoczęcie dnia od śniadania dodającego energii jest jeszcze ważniejsze. Jeśli czas jest ograniczony, możesz to uprościć, stosując niektóre z poniższych pomysłów:

       a. Jogurt zmieszany z chrupiącymi migdałami i słodkimi jagodami
       b. Płatki owsiane z mleka o dużej zawartości składników odżywczych, nasion chia i rodzynek do żucia
       c. Twaróg na grzance z dodatkiem świeżych owoców
       d. Resztki z wczorajszego obiadu na śniadanie!

 3. Jedz świadomie: Kiedy życie jest zajęte, siadanie i delektowanie się posiłkiem wydaje się wyzwaniem. Ale uważne jedzenie lub świadomość sygnałów głodu i sytości może pomóc ci znaleźć czas na delektowanie się jedzeniem, zwrócić uwagę na swoje ciało i wspierać zdrowe odżywianie. Dieta 1200 kcal ma niewątpliwie tę zaletę, że można podczas jej stosowania zjeść nieco więcej niż przy diecie 1000 kcal. Aby jeść świadomie, używaj wszystkich zmysłów podczas jedzenia, jedz powoli i pamiętaj o wielkości porcji .
 4. Zachowaj zdrowe jelita: Utrzymanie zdrowych jelit jest ostatnio popularnym tematem. Czemu? Zdrowe jelita mogą wspierać zdrowy układ odpornościowy i mogą korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne.  W swojej diecie włącz sfermentowane produkty, takie jak kefir, kimchi i jogurt, które są bogate w probiotyki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit.
 5. Bądź aktywny: w stale powiększającym się wirtualnym świecie wstawanie i poruszanie się może być trudniejsze. W przypadku dorosłych zaleca się, aby co tydzień poświęcać 150–300 minut na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, taką jak szybki marsz, oraz uczestniczyć w zajęciach wzmacniających mięśnie co najmniej dwa razy w tygodniu. Oto kilka wskazówek:

  a. Ustaw alarm: jeśli pracujesz w domu, spróbuj ustawić alarm w telefonie, aby przypominał o robieniu przerw na spacer lub podnoszeniu ciężarów.
  b. Ćwicz z innymi: Zapisz się na lekcje tańca, siłownię lub drużynę sportową, która pomoże Ci zachować motywację i odpowiedzialność.
  c. Bądź aktywny z rodziną: idź do parku, aby pograć w piłkę nożną, potańczyć w domu lub wybrać się na spacer po okolicy lub na plażę.
  d. Dieta cukrzycowa: Osobom chorym na cukrzycę lekarze zalecają różne formy aktywności – ćwiczenia aerobowe, trening siłowy, jazdę na rowerze, pływanie, czy ćwiczenia rozciągające. Ważne jest, aby wysiłek fizyczny był umiarkowany i stosowany regularnie.