Do czego służy kabel światłowodowy?

Konieczność pozostawania w kontakcie, zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, spowodowała wzrost zapotrzebowania na szybkie łącze internetowe o wysokiej jakości i spójności. Co więcej, innowacje w sektorze telekomunikacyjnym zwiększyły wykorzystanie architektur sieci szerokopasmowych. Wszystko to dało ogromne możliwości rozwoju branży kabli światłowodowych ( OFC).

Nauka stojąca za kablami światłowodowymi

Światłowód to cienki jak włos materiał wykonany ze szkła. Ogólnie rzecz biorąc, światłowód ma średnicę 125 mikrometrów (μm), co jest w rzeczywistości średnicą płaszcza, czyli zewnętrznej warstwy odbijającej. Rdzeń lub wewnętrzny cylinder przenoszący może mieć znacznie mniejszą średnicę (czasami 10 μm). W procesie całkowitego wewnętrznego odbicia promienie świetlne odbijają się od włókien w rdzeniu. Może się to zdarzyć w przypadku dużych odległości przy niewielkim tłumieniu lub zmniejszeniu gęstości. Stopień tłumienia zmienia się w zależności od długości fali, przy czym intensywność tłumienia jest niewielka.

Co to jest kabel światłowodowy ?

Kabel światłowodowy składa się z bardzo cienkich pasm szkła lub tworzywa sztucznego, zwanych włóknami optycznymi; jeden kabel może mieć od dwóch do kilkuset żył. Te kable światłowodowe napowietrzne przenoszą informacje w postaci danych między dwoma miejscami przy użyciu technologii optycznej lub świetlnej. Gdy wiązki światła przemieszczają się wzdłuż kabla światłowodowego ( OFC ), pojawiają się na drugim końcu. Aby zamienić impulsy światła z powrotem w informację elektryczną zrozumiałą dla komputera, potrzebna będzie komórka fotoelektryczna.

kable światłowodowe napowietrzne

Podczas podróży kablem światłowodowym światło wielokrotnie odbija się od ścian. Strumień światła nie wydostaje się poza krawędzie, gdyż pada na szybę pod naprawdę płytkim kątem. A potem odbija się ponownie, jakby szkło było naprawdę lustrem. Nazywa się to całkowitym odbiciem wewnętrznym. Innym czynnikiem utrzymującym go w rurze jest konstrukcja kabla.

Kabel światłowodowy ma wiele zalet, z których najważniejszymi są większa przepustowość i zasięg. Kable światłowodowe kanalizacyjne są obecnie preferowane w porównaniu ze starymi miedzianymi kablami telekomunikacyjnymi, ponieważ zapewniają szybkie usługi szerokopasmowe. Światłowód traci 3% sygnału na dystansie 100 metrów, natomiast przewody miedziane tracą 94%. Dodatkowo włókna światłowodowe są trwalsze w porównaniu do drutów miedzianych, które są znacznie bardziej kruche. Drut miedziany daje się bardzo łatwo zaczepić, natomiast światłowody nie emitują sygnałów, które można zaczepić. Światłowód oferuje znacznie mniejsze opóźnienia (czas potrzebny na realizację transmisji danych) w porównaniu do przewodów miedzianych.

Do czego służy kabel światłowodowy?

Indyjski rynek kabli światłowodowych zyskuje na popularności. Wzrost napędzany jest ciągłymi inwestycjami rządu indyjskiego w rozwój infrastruktury sieci OFC w ramach różnych projektów. Przewiduje się , że indyjski rynek kabli światłowodowych ( OFC ) do 2023 r. będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 17%. Większe wykorzystanie łączności światłowodowej do domu (FTTH) wzrosło dzięki inicjatywom rządowym, takim jak Digital India, Smart Miasta lub Bharatnet. Co więcej, rosnąca liczba centrów danych w Indiach będzie napędzać ten wzrost.

Przemysł telekomunikacyjny jest jednym z głównych zastosowań komunikacji światłowodowej . Rosnące zapotrzebowanie na szybką łączność całodobową, 7 dni w tygodniu oraz wzrost ruchu danych wynikający z usług takich jak głos, przesyłanie wiadomości, e-mail, pobieranie i strumieniowe przesyłanie wideo jest możliwe tylko dzięki komunikacji światłowodowej.