Jak zrobić nalewkę z propolisu.

Najczęstszym sposobem ekstrakcji propolisu jest namoczenie go w alkoholu. Produktem końcowym jest nalewka z propolisu, która jest bardzo silna i ma wiele zastosowań. Może być przyjmowany jako suplement diety lub stosowany miejscowo. Przygotowanie nalewki z propolisu jest bardzo proste, gdy masz odpowiednie składniki: surowy propolis i alkohol spożywczy. Postępuj zgodnie z poniższym przepisem krok po kroku, jak zrobić nalewkę z propolisu.

Aby zrobić własny propolis, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Zmieszaj jedną część propolisu wagowo z trzema częściami czystego spirytusu zbożowego wagowo. (65-80% alkoholu). Alkohol spożywczy (niedenaturowany lub etanol ) o tej mocy może być trudny do zdobycia, ale nie ulegaj pokusie używania alkoholu do wycierania lub alkoholu denaturowanego, ponieważ nie należy go spożywać. Jeśli nie można znaleźć tak wysokoprocentowego alkoholu, użyj najwyższego dostępnego alkoholu. Roztwór nie będzie tak skoncentrowany, ponieważ część propolisu nie zostanie rozpuszczona.
 2. Umieść alkohol i propolis w szklanym słoju lub butelce z szerokim otworem. Zakręć pokrywkę i energicznie wstrząśnij miksturą.
 3. Przechowuj mieszankę nalewki z propolisu w ciemnym miejscu. Niezbyt chłodna, wystarczy temperatura pokojowa, ale jeszcze lepsza jest prasa na gorąco lub szafka grzewcza ustawiona na temperaturę ula.
 4. Wstrząsnąć kilka razy dziennie przez okres do trzech tygodni. 
 5. Przecedź mieszaninę przez muślin, filtr do kawy lub sito. Przelej do słoika lub butelki przeznaczonej do kontaktu z żywnością (najlepiej z ciemnego szkła) i przechowuj w ciemnym miejscu. Melatonina spray powinien być klarowny i ciemny.
 6. Pozostały w filtrze propolis można zachować i ponownie wykorzystać do sporządzenia kolejnej nalewki z propolisu, jeśli nie cały się rozpuści. Przełożyć do szklanego słoika i od razu zalać alkoholem lub zamrozić.

przestrogi

 • Propolis plami zarówno ubrania, jak i skórę.
 • Nie stosuj nalewki z propolisu, jeśli masz alergię na miód lub inne produkty pszczele. Najpierw przetestuj kroplę, jeśli jest wrażliwa. Przerwać, jeśli wystąpią reakcje alergiczne.
 • Propolis krople ma mocny smak. Dla niektórych może być niesmaczny, dlatego najlepiej spożywać go z miodem, chlebem lub w płynie.
 • Przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.
 • Bez glutenu i laktozy. Odpowiedni dla wegetarian.
 • Przechowywać w chłodnym miejscu, nie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Mam nadzieję, że podobała ci się lektura tego krótkiego przewodnika po przepisach krok po kroku, jak zrobić nalewkę z propolisu. Więcej informacji na temat propolisu można znaleźć.