Zatkany odpływ lub zatkane szambo?

Dlaczego odpływy zatykają się, gdy szambo się cofa?

Szambo to podziemny zbiornik retencyjny. Wszystkie ścieki z domu spływają do szamba i powoli go napełniają. Wlot do szamba jest zwykle blisko góry. Również w pobliżu szczytu zbiornika znajduje się rura, która prowadzi na dziedziniec, do obszaru zwanego polem drenażowym.

Kiedy woda w szambie osiągnie określony poziom, ten odpływ odprowadza wodę ze zbiornika do ziemi wokół zbiornika. Gleba filtruje wodę i usuwa bakterie. Kiedy woda ze szamba trafia do wód gruntowych, jest stosunkowo czysta. 

Jeśli rura prowadząca do pola odpływowego zostanie zatkana, szambo napełni się bez spuszczania wody. W końcu woda cofnie się do rury prowadzącej do domu.

Gdy woda wkrada się przez główną linię, instalacje w domu tracą zdolność prawidłowego odprowadzania wody. Jeśli szambo jest całkowicie zatkane, woda szybko cofnie się do domu. Jeśli szambo jest tylko częściowo zatkane, odpływy będą wolniejsze, ponieważ woda będzie miała trudności z przedostaniem się do szamba. 

Jak możesz powiedzieć, że masz zatkany szambo?

Kiedy szambo zaczyna się zatykać, wielu właścicieli domów błędnie uważa, że ​​ich problemy z odwadnianiem są spowodowane zatkaniem rury. Czasami trudno jest odróżnić. Największą wskazówką, że problemem jest szambo, jest to, że wszystkie dolne odpływy w domu są powolne jednocześnie.

Gdy szambo cofnie się, wszystkie dolne odpływy w domu zostaną naruszone w pierwszej kolejności, ponieważ znajdują się najbliżej szamba. Zwykle są to odpływy prysznicowe, odpływy podłogowe w piwnicy oraz toalety w najniższych pomieszczeniach domu. Oprócz tego, że stają się powolne, mogą zacząć wydawać dziwne dźwięki, takie jak bulgotanie. 

Różni się to od zatkania rury prowadzącej do głównej linii. Lokalne chodaki zazwyczaj dotyczą tylko jednego urządzenia lub kilku podłączonych urządzeń. Zauważysz, że toaleta działa wolno lub możesz zauważyć, że dwie połączone umywalki mają problemy z odpływem. Jeśli inne urządzenia w domu działają dobrze, oznacza to, że w domu jest zatkanie, a nie w szambie. 

Czy możesz zindeksować szambo?

Szamba betonowe nie powinien naprawiać ktoś, kto ma minimalne przeszkolenie lub brak narzędzi. Jeśli uważasz, że szambo jest zatkane, zadzwoń do firmy pompującej szambo, aby rozwiązać problem. 

Jeśli uważasz, że zatkanie jest w rurze, a nie w szambie, możesz to naprawić samodzielnie. Posyp odpływ sodą oczyszczoną, a następnie wlej ocet do rury. Pozostaw mieszaninę w rurze na godzinę lub dwie. Na koniec przepłucz odpływ gorącą wodą. Jeśli zatkanie jest małe, może to wystarczyć do oczyszczenia rury. 

Jeśli zatkanie jest znaczne, użyj świdra, aby je usunąć. Świder ma długi, sztywny kabel ze spiczastym, skręconym końcem. Jeśli kabel może dosięgnąć zatkania, wepchnięcie kabla do rury może pomóc w usunięciu zatkania. Jeśli nie możesz usunąć zatoru za pomocą jednej z tych metod, może być konieczne wezwanie hydraulika.

Nie próbuj usuwać miejscowego zatoru chemicznym środkiem do czyszczenia odpływów. Chemiczny środek do czyszczenia odpływów może zabić pożyteczne bakterie w szambie, co może ostatecznie spowodować kolejną zatkanie. 

Co możesz zrobić, aby zapobiec wystąpieniu zatoru?

Zatory w szambach występują z różnych powodów. Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zatkaniu szamba, jest regularne pompowanie. Wiele szamb wymaga pompowania co trzy do pięciu lat. Możesz dowiedzieć się, jak często szambo musi być pompowane, rozmawiając z profesjonalistą zajmującym się konserwacją szamba. 

Co należy zrobić, jeśli podejrzewasz problem ze szambo?

Jeśli masz problem z chodakami w swoim domu i podejrzewasz, że problem pochodzi z szamba, skontaktuj się z renomowaną firmą zajmującą się szambo. Twoja firma zajmująca się szambo może sprawdzić twój zbiornik i powiedzieć, czy zbiornik wymaga pompowania. Jeśli zbiornik nie wymaga pompowania, zatkanie może znajdować się gdzieś w głównej linii prowadzącej z domu lub w rurach spustowych w pobliżu zatkanego urządzenia.