Lekcje pływania: kiedy zacząć i co rodzice powinni wiedzieć

Nauka pływania powinna być priorytetem dla każdej rodziny. To ważna umiejętność życiowa, która może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu utonięciu – głównej przyczynie śmierci wśród dzieci. Dzieci i ich rodzice muszą nauczyć się pływać, aby czas spędzony w wodzie był bezpieczny i przyjemny!

Kiedy moje dziecko powinno nauczyć się pływać?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie wszystkie są gotowe na rozpoczęcie nauki pływania w dokładnie tym samym wieku. Podejmując decyzję, miej na uwadze dojrzałość emocjonalną dziecka, zdolności i ograniczenia fizyczne i rozwojowe oraz poziom komfortu w wodzie. Rekomendujemy dla lepszego rozwoju dziecka pływanie dla niemowląt, które jest w naszej ofercie priorytetem.

AAP zaleca lekcje pływania jako warstwę ochrony przed utonięciem, która może rozpocząć się dla wielu dzieci, począwszy od 1 roku życia.

Zajęcia pływackie dla dzieci i rodziców oraz przedszkolne zajęcia z pływania: korzystne dla wielu rodzin

  • Ostatnie badania sugerują, że trening umiejętności przetrwania w wodzie i lekcje pływania mogą pomóc zmniejszyć ryzyko utonięcia dzieci w wieku 1-4 lat. Zajęcia, w których biorą udział zarówno rodzice, jak i ich dzieci, są również dobrym sposobem na wprowadzenie dobrych nawyków w zakresie bezpieczeństwa w wodzie i nauczenie umiejętności pływania. Jeśli Twoje dziecko wydaje się gotowe, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie lekcji już teraz.

Lekcje pływania dla dzieci w wieku od 4 lat: obowiązkowa dla większości rodzin

  • Do 4 urodzin większość dzieci jest gotowa na lekcje pływania. W tym wieku zwykle mogą nauczyć się podstawowych umiejętności przetrwania w wodzie, takich jak pływanie, stąpanie po wodzie i dotarcie do punktu wyjścia. W wieku 5 lub 6 lat większość dzieci na lekcjach pływania może opanować kraul. Jeśli Twoje dziecko nie rozpoczęło jeszcze programu nauki pływania, nadszedł czas!

Czy AAP zaleca zajęcia z pływania dla niemowląt?

  • Nie, ponieważ obecnie nie ma dowodów na to, że programy pływania dla niemowląt poniżej 1 roku życia zmniejszają ryzyko utonięcia. Niemowlęta w tym wieku mogą wykazywać odruchowe ruchy „pływania”, ale nie potrafią jeszcze podnieść głowy z wody na tyle dobrze, by móc oddychać. Można jednak zapisać się na zajęcia w wodzie dla rodziców i dzieci, aby pomóc dziecku przyzwyczaić się do przebywania w basenie; może to być zabawne zajęcie, aby cieszyć się razem.

Pamiętaj, że lekcje pływania nie sprawiają, że dzieci są „odporne na utonięcie”.

  • Zawsze pamiętaj, że lekcje pływania to tylko jedna z kilku ważnych warstw ochronnych potrzebnych do zapobiegania utonięciu. Kolejna warstwa obejmuje stały, skoncentrowany nadzór, gdy Twoje dziecko znajduje się w basenie lub w pobliżu basenu lub innego akwenu wodnego. Niezbędne jest również zablokowanie dostępu do basenów poza okresem pływania . Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich ustaliła, że ​​69% dzieci w wieku poniżej 5 lat nie powinno znajdować się w wodzie w czasie utonięcia.

Na co powinienem zwrócić uwagę wybierając lekcje pływania?

Poszukaj klas i instruktorów, którzy postępują zgodnie z wytycznymi skoncentrowanymi nie tylko na technikach pływania, ale także na szerszych umiejętnościach przetrwania w wodzie . Wszystkie dzieci powinny nauczyć się wracać na powierzchnię spod wody, poruszać się co najmniej 25 metrów i np. wychodzić z wody. Instruktorzy powinni oceniać postępy dzieci i na bieżąco informować o ich poziomie umiejętności. Zapisz się ze swoim dzieckiem do nas na obozy letnie, i spędźcie wspaniale czas!

Dla dzieci w każdym wieku poszukaj programów, które:

  • Posiadają doświadczonych, wykwalifikowanych instruktorów . Instruktorzy pływania powinni być przeszkoleni i certyfikowani w ramach uznanego w całym kraju programu nauczania pływania. Na służbie powinni być również ratownicy posiadający aktualne certyfikaty CPR i pierwszej pomocy.
  • Ucz dobrych nawyków bezpieczeństwa w wodzie, na wodzie iw jej pobliżu . Dzieci powinny nauczyć się nigdy nie pływać same lub bez nadzoru osoby dorosłej. Instruktorzy powinni uczyć dzieci, aby zawsze prosiły o zgodę rodziców, ratowników lub instruktorów pływania, zanim wejdą do basenu lub naturalnych zbiorników wodnych, takich jak jezioro.
  • Naucz, co zrobić, jeśli niespodziewanie wylądują w wodzie . Obejmuje to ćwiczenie umiejętności związanych z wodą, takich jak samoratowanie. Lekcje powinny zapewniać trening w różnych realistycznych warunkach, takich jak przewracanie się i pływanie w ubraniach. Starsze dzieci również powinny nauczyć się, co zrobić, gdy zobaczą w wodzie kogoś, kto ma problemy i jak uzyskać pomoc.
  • Pozwól najpierw obejrzeć zajęcia, aby przekonać się z pierwszej ręki, czy są one odpowiednie dla Twojego dziecka . Nie wszystkie lekcje pływania są sobie równe, a rodzice powinni zbadać opcje, aby wybrać najlepsze dopasowanie. Czy przez większość czasu pływają, czy są długie okresy bezczynności, podczas których czekają na swoją kolej? Czy dzieci otrzymują indywidualną uwagę? Czy instruktorzy są przyjaźni i kompetentni?
  • Wymagaj wielu sesji . Gdy dzieci rozpoczną lekcje, powinieneś być w stanie zauważyć stopniowy, ale stały postęp w ich umiejętnościach w miarę upływu czasu. Kontynuuj lekcje przynajmniej do momentu opanowania podstawowych umiejętności związanych z wodą.

Ponadto dla dzieci poniżej 4 roku życia szukaj programów, które:

  • Zapewnij odpowiednią do wieku atmosferę . Twoje dziecko powinno czuć się bezpiecznie i pewnie podczas lekcji, dzięki aktywnościom, które wspierają jego rozwój społeczny, intelektualny, fizyczny i emocjonalny. Jednak dzieci również muszą rozwijać zdrowy szacunek dla wody.
  • Uwzględnij „nadzór dotyku”. Zawsze, gdy niemowlęta i małe dzieci są w wodzie lub w jej pobliżu — nawet podczas lekcji pływania — dorosły powinien znajdować się w zasięgu ręki, aby zapewnić „nadzór dotyku”. Należy zachęcać rodziców do udziału, zwłaszcza, że ​​pomaga to również rodzinom wiedzieć, co ćwiczyć między zajęciami. Jeśli nie możesz być w wodzie z dzieckiem, poszukaj prywatnych zajęć, które oferują lekcje 1-na-1.
  • Utrzymuj czystość wody . Małe dzieci częściej połykają lub wdychają wodę, dlatego dezynfekcja wody i utrzymanie odpowiedniego poziomu chloru jest bardzo ważne. Dobry program powinien również wymagać od dziecka noszenia stroju kąpielowego, który jest dobrze dopasowany do nóg, aby uniknąć rozlewania odchodów ciała do wody.
  • Utrzymuj ciepłą wodę . Hipotermia stanowi większe ryzyko w tym wieku. Idealnie, zajęcia z pływania i bezpieczeństwa w wodzie dla dzieci w wieku 3 lat i młodszych powinny odbywać się w wodzie ogrzanej do 87 do 94 stopni Fahrenheita.

Jak nadzorować dziecko w wodzie lub w jej pobliżu:

Właściwy nadzór w wodzie — nawet jeśli Twoje dziecko uczy się pływać — jest jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania utonięciu. Tonięcie jest szybkie, ciche i znacznie częstsze, niż większość rodzin zdaje sobie sprawę. Zdarza się to codziennie dzieciom z kochającymi, troskliwymi rodzicami i opiekunami.

Aby skutecznie nadzorować i zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas pływania, pamiętaj:

  • Zwracaj baczną, stałą uwagę. Nie rozpraszaj się innymi czynnościami (takimi jak czytanie, granie w gry, korzystanie z telefonu komórkowego lub koszenie trawnika), nawet w obecności ratowników.
  • Unikaj używania alkoholu lub narkotyków nad wodą, zwłaszcza podczas nadzorowania innych.
  • Dla młodszych dzieci i słabych pływaków wejdź z nimi do wody. „Nadzór dotykowy” jest niezbędny! Nawet jeśli nie pływasz, ale w pobliżu znajduje się basen lub zbiornik wodny, zawsze trzymaj dzieci w zasięgu ręki. Jeśli musisz wyjść, zabierz dziecko ze sobą.
  • Nie zostawiaj niemowlęcia lub małego dziecka w lub w pobliżu żadnego akwenu wodnego pod opieką innego dziecka.
  • Zwłaszcza podczas imprez lub pikników przy basenie lub jeziorze, kiedy łatwo się rozproszyć, wyznacz „obserwatora wody”, którego zadaniem jest ciągłe obserwowanie dziecka w wodzie lub w jej pobliżu. Zmieniaj się, przekazując kartę obserwatora wody następnej odpowiedzialnej osobie dorosłej po określonym czasie (np. 15 minutach).
  • Pamiętaj, że podstawowym zagrożeniem utonięcia dzieci w wieku 1-4 lat jest nieprzewidziany, nienadzorowany dostęp do wody. Dzieci są z natury ciekawskie i często wymykają się niezauważone, gdy nie pływają.
  • Zawsze używaj kamizelek ratunkowych, gdy jesteś w, na lub w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych, takich jak jeziora lub rzeki. Upewnij się, że pasują prawidłowo i są zatwierdzone przez US Coast Guard. Dzieci. Słabi pływacy powinni również nosić kamizelki ratunkowe na basenie lub w parku wodnym.
  • Dowiedz się, jak rozpoznawać oznaki niepokoju i reagować na kłopoty. Wszyscy, w tym rodzice, opiekunowie i starsze dzieci, powinni nauczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej i bezpiecznych technik ratowniczych, aby zareagować na wypadek utonięcia. Bezpieczeństwo wody to sprawa rodzinna!