Który zbiornik na deszczówkę jest dla Ciebie odpowiedni?

Przy odpowiednim zaplanowaniu naziemne zbiorniki na deszczówkę mogą zebrać całą wodę, która spada na dach. Dzięki zbiornikowi możesz obniżyć rachunki za wodę, zminimalizować wpływ na środowisko i pomóc w utrzymaniu zielonego, zdrowego ogrodu. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zbiornikach na wodę deszczową w Victorii.

Po co instalować zbiornik na wodę deszczową w Melbourne?

  • Może obniżyć roczne zużycie wody nawet o 30% dzięki spłukiwaniu toalet, praniu ubrań i podlewaniu ogrodów
  • Może zmniejszyć ślad środowiskowy, zmniejszając zapotrzebowanie na wodę wodociągową
  • Zmniejsza ilość spływających wód opadowych do rzek i oceanów
  • Może obniżyć rachunki za wodę w dłuższej perspektywie
  • Wiele rad lokalnych zapewnia zachęty do instalowania zbiorników na wodę deszczową.

Z czego wykonane są zbiorniki na wodę deszczową?

Zbiorniki na deszczówkę występują w czterech głównych rodzajach materiałów: polietylen, stal, włókno szklane lub beton.

Polietylen, znany również jako zbiorniki polietylenowe , jest znany z tego, że jest odporny, lekki i łatwy w transporcie. Poly zbiorniki są również dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu mogą bezproblemowo wtapiać się w otoczenie.

Stal, taka jak podziemne zbiorniki na deszczówkę, jest dostępna w kolorach stali ColorBond, dzięki czemu można je dopasować do wyglądu Twojego domu. Mają wewnątrz wyściółkę z polimeru spożywczego, dzięki czemu można bezpiecznie zbierać wodę. Są trwałe, stylowe, nadają się do recyklingu i są odporne na korozję.

Zbiorniki z włókna szklanego są odporne na rdzę i chemikalia oraz zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne temperatury. Nie są najtańszą opcją i są bardziej odpowiednie do instalacji naziemnej.

Zbiorniki betonowe są mocne, mogą być instalowane nad lub pod ziemią i mają najlepszą odporność na pożary buszu. Są dostępne w postaci prefabrykowanej lub mogą być zbudowane na miejscu, aby spełnić określone wymagania właścicieli domów.

Jaki rozmiar zbiornika wybrać?

Nowoczesne zbiorniki na wodę deszczową mają różne kształty i rozmiary, co pozwala efektywnie wykorzystać małe lub trudne przestrzenie miejskie. Biologiczne oczyszczalnie ścieków przy domu wymagają większego zbiornika na wodę deszczową.

Wybierając najlepszy rozmiar dla swojego zbiornika, weź pod uwagę:

  • Jaka jest średnia ilość zużywanej wody? Informacje te są dostępne u dostawcy wody i zazwyczaj można je znaleźć na rachunku za wodę. Możesz również wypróbować kalkulator na stronie Tankulator .
  • Jaki jest lokalny rozkład opadów? Możesz to znaleźć na stronie internetowej Biura Meteorologii . Na obszarach o bardzo zmiennych opadach mogą być wymagane większe zbiorniki dla tej samej dostawy wody deszczowej.
  • Jaka jest powierzchnia odwodnienia dachu do zbiornika? Ogólna kalkulacja to 1mm opadów na 1m2 powierzchni dachu = 1L wody deszczowej. Możesz użyć Google Earth do zmierzenia obwodu dachu za pomocą zdjęć satelitarnych.
  • Jakie jest bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę, którego potrzebujesz? Większa pojemność zbiornika pozostawia mniej okresów bez wody deszczowej. Pozwala złapać jak najwięcej w dużej ulewie, dzięki czemu masz mnóstwo zapasów do następnego deszczu.
  • Gdzie będzie się znajdować?  Czy masz miejsce na zbiornik naziemny, czy wolisz zbiornik podziemny? W przypadku zbiorników pod ziemią zobaczysz tylko właz. Można je zainstalować na środku trawnika lub podjazdu. Istnieją również zbiorniki pęcherzowe pod domki lub pokłady, w których zbiornik znajduje się na podłożu z piasku i nadmuchuje się, gdy woda dostanie się do zbiornika.

Chociaż każda okoliczność jest wyjątkowa, kolejną ogólną zasadą jest, aby zbiornik był tak duży, jak to możliwe. Jeśli masz pokój, postaraj się uzyskać maksymalny rozmiar, jaki możesz.

Ile kosztuje zbiornik na wodę deszczową?

Zbiorniki na wodę deszczową mogą wahać się od około 700 do 10 000 USD, począwszy od małych, wolnostojących modeli, po duże, budowane na zamówienie modele. Koszty różnią się w zależności od rozmiaru, materiału, wykończenia i wytrzymałości zbiornika.

Jak montuje się zbiornik na wodę deszczową?

Dobry zbiornik na deszczówkę wystarczy na dziesięciolecia i z czasem zaoszczędzi pieniądze, ale tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo zainstalowany.

Twój czołg powinien stać na mocnym fundamencie, takim jak deska z twardego drewna, żelbet lub stojak na zbiornik. Powinien być również zabezpieczony lub wypełniony do 25 mm, aby zapobiec rozerwaniu.

Podłączenie zbiornika na wodę deszczową to regulowane prace wodno-kanalizacyjne w Victorii, niezależnie od wykorzystania wody deszczowej. Oznacza to, że zbiorniki mogą być instalowane tylko przez wykwalifikowanego hydraulika. Hydraulik będzie również mógł sprawdzić, czy Twój system zbierania wody deszczowej jako całość jest zgodny i skutecznie zaprojektowany.

Jak działa konserwacja zbiornika na wodę deszczową?

Aby maksymalnie wykorzystać zbiornik na wodę deszczową, będziesz potrzebować dobrze utrzymanego zbiornika i systemu zlewni dachowego.

Przynajmniej co sześć miesięcy powinieneś sprawdzić:

  • Twoje rynny: generalnie będą wymagały czyszczenia, a także inspekcji. Osłony rynnowe mogą być używane do powstrzymania zbierania większego materiału drzewnego i roślinnego. Rynny powinny mieć wystarczający i ciągły spadek, aby zapobiec gromadzeniu się wody.
  • Twój dach: Sprawdź, czy nie ma nagromadzonych zanieczyszczeń, w tym liści i innego materiału roślinnego. Należy przycinać drzewa ze zwisającymi gałęziami i usuwać wszelkie nagromadzone liście i inne śmieci
  • Wloty do zbiorników, filtry przeciw owadom i filtry liściowe: W razie potrzeby należy je wyczyścić i naprawić.
  • Twoja pompa: Sprawdź, czy pompa włącza się/wyłącza po otwarciu/zamknięciu kranu, aby sprawdzić, czy używana jest woda deszczowa. Wyczyść wszystkie filtry pompy i sprawdź, czy nie ma wycieków lub nietypowych dźwięków podczas pracy.
  • Inspekcja wewnętrzna: Sprawdź dowody dostępu zwierząt, ptaków lub komarów. Jeśli istnieją jakiekolwiek oznaki wzrostu glonów (zielone), znajdź i zamknij punkty wejścia światła.

Oprócz kontroli co sześć miesięcy, należy zlecać przeglądy zbiorników co 2-3 lata pod kątem obecności nagromadzonego brudu i gruzu.