Klimatyzacje a systemy split?

Klimatyzacje a systemy split? Na tle ogromnej różnorodności technologii klimatyzacji nieświadomemu użytkownikowi nie zawsze jest łatwo dokonać wyboru. Szczególne zamieszanie pojawia się, gdy sprzedawcy zaczynają oferować klimatyzację lub systemy split. W rzeczywistości druga opcja to podgatunek klimatyzacji. Ale w tym przypadku klimatyzacja legnica oznacza oddzielny rodzaj sprzętu, którego cechy konstrukcyjne i działanie różnią się od bardziej złożonych systemów dzielonych.

Urządzenie i działanie klimatyzacji

Klimatyzacja legnica jest ogólnie rozumiany jako urządzenie monoblokowe do chłodzenia strumienia powietrza w pomieszczeniu zgodnie z ustawionymi wartościami. Cechą urządzenia takiego urządzenia jest to, że wszystkie elementy robocze, w tym sprężarka, wentylator, parownik i skraplacz, znajdują się w jednej obudowie. Ta technika jest reprezentowana przez modele okien i podłóg mobilnych. Ten ostatni może być zarówno autonomiczny, jak i z obowiązkowym podłączeniem węża falistego i jego wyjściem na ulicę.

Klimatyzatory jednoczęściowe działają ze standardowej sieci domowej i pochłaniają ciepłe powietrze, aby je schłodzić cieczą – czynnikiem chłodniczym, który krąży w zamkniętym układzie wewnątrz urządzenia.
Cechy konstrukcyjne i zasada działania systemów dzielonych

W przeciwieństwie do klimatyzacji jednomodułowych, systemy split mają bardziej złożone urządzenie, w tym jednostki wewnętrzne i zewnętrzne. Ten ostatni jest przeznaczony do montażu na zewnątrz, natomiast moduł wewnętrzny jest montowany tylko wewnątrz i jest połączony z pierwszym modułem za pomocą rurek miedzianych i kabla elektrycznego. Wentylator, sprężarka, skraplacz i moduły chłodzące odpowiadają za wysokiej jakości pochłanianie powietrza, szybkość jego chłodzenia i nawiewu. Oprócz wymienionych elementów roboczych w takich modelach zainstalowany jest system filtracji i ogrzewania powietrza.

Zgodnie z ich zasadą działania, systemy split są niemal identyczne z klasycznymi klimatyzatorami. Opiera się na wymuszonej cyrkulacji przepływu powietrza, realizowanej pod działaniem potężnej sprężarki, która dostarcza przepływ do układu chłodniczego i kieruje już schłodzone powietrze do pomieszczenia przez jednostkę znajdującą się wewnątrz pomieszczenia. W takim przypadku produkty powstałe podczas pracy modułu wewnętrznego są całkowicie usuwane przez jednostkę zewnętrzną.

Jaka jest różnica między klimatyzatorami a systemami split?

Oprócz tego, że klimatyzacje legnica mają prostszą konstrukcję, różnią się od systemów dzielonych innymi parametrami:

Ograniczona funkcjonalność – główna część urządzeń monoblokowych przeznaczona jest tylko do chłodzenia powietrzem, natomiast systemy split mogą je podgrzewać, nawilżać, oczyszczać, dezynfekować, przekierowywać przepływ powietrza w różne strony, nasycać powietrze tlenem itp.
Te pierwsze hałasują podczas pracy, podczas gdy drugie działają niemal bezgłośnie.
W prostych klimatyzatorach kondensat gromadzący się w specjalnym pojemniku musi być usuwany ręcznie, aw modelach dwublokowych jest automatycznie odprowadzany przez moduł zewnętrzny i rurę spustową na ulicę.
Sprzęt jednomodułowy ma standardową konstrukcję i nie może pochwalić się odmianą konstrukcji. W przeciwieństwie do nich systemy dzielone prezentowane są na rynku w różnych kształtach i kolorach, co pozwala znaleźć urządzenie, które harmonijnie wpasuje się we wnętrze pomieszczenia.
Instalacja i konserwacja systemów dzielonych wymaga zaangażowania specjalistów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a instalację urządzeń jednoblokowych można wykonać niezależnie.

Kluczowe różnice obejmują koszt sprzętu klimatycznego. Klimatyzatory standardowe z jedną jednostką należą do kategorii budżetowej. Bardziej funkcjonalne systemy dzielone są droższe, co jest uzasadnione.

Jak wybrać?

Wybór urządzenia klimatycznego należy przeprowadzić z uwzględnieniem możliwości kupującego i specyficznych warunków pracy sprzętu. Klimatyzatory jednomodułowe będą najlepszą opcją dla osób mieszkających w wynajętych lokalach lub czasowo odwiedzających domki letniskowe, domy wiejskie. Takie modele można łatwo instalować, demontować i przenosić. Standardowe urządzenia jednoblokowe nadają się również do montażu w małych biurach, magazynach itp.

Systemy Split to wszechstronne urządzenia, które nadają się zarówno do użytku domowego, jak i instalacji w pomieszczeniach komercyjnych. Dzięki dużej mocy są w stanie zapewnić optymalną temperaturę w jednym dużym pomieszczeniu. Są niezastąpione w przypadkach, w których konieczne jest połączenie funkcjonalności i estetyki. Przy odpowiedniej aranżacji takie urządzenia nie naruszają harmonii wnętrza mieszkania, domu czy biura.