Jak znaleźć szambo?

Nie jest łatwo znaleźć szambo betonowe. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest skontaktowanie się z lokalnym biurem ds. zdrowia/zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, czy mają plan w dokumentacji. Jeśli system jest całkiem nowy, masz szansę, ale wiele stanów nie rozpoczęło prowadzenia rejestrów aż do lat 90-tych, a nawet nadal są one w najlepszym razie niestabilne. Nawet jeśli mają w aktach rysunek, prawdopodobnie nie będzie on pasował dokładnie do tego, co jest w ziemi, ale powinien być blisko. Jeśli możesz dowiedzieć się, kto zainstalował system, powinni być w stanie powiedzieć ci, gdzie znaleźć szambo betonowe..

Jeśli nic z tego nie wypali, będziesz chciał określić, gdzie kanał wychodzi z domu. Jeśli masz piwnicę lub miejsce do czołgania, możesz poszukać 4” czarnej rury… spójrz, gdzie wychodzi z fundamentu. Jeśli nie masz miejsca w piwnicy lub kanał kanalizacyjny znajduje się pod fundamentem, będziesz musiał poszukać najniższego odpływu w domu. Zwykle jest to odpływ podłogowy w obszarze pralni i zazwyczaj jest to obszar, z którego rura wychodzi z domu.

Gdy już masz pomysł, gdzie rura wychodzi z domu, chcesz wyjść na zewnątrz do tej części domu i wziąć stalowy pręt ¼” lub ½” o długości około 5 stóp (betonowy pręt zbrojeniowy będzie działał, ale pręt ze stali nierdzewnej jest lepszy ponieważ nie „przykleja się” tak bardzo do gruntu) i zacznij sondować grunt obok fundamentu, aż uderzysz w rurę. Bądź ostrożny. Szturchnij zbyt mocno i możesz zrobić dziurę w rurze, szczególnie jeśli jest to starsza rura żeliwna.

Gdy go znajdziesz, będziesz chciał oddalić się kilka stóp na raz, aby śledzić rurę, aż znajdziesz szambo. Zbiorniki są zwykle oddalone od domu o 10 do 20 stóp. Po znalezieniu czołgu będziesz chciał sondować wokół niego, aby uzyskać zarys. Czołgi mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, ale gdy już znasz rozmiar, możesz zacząć kopać w samym środku.

Próbujesz znaleźć pokrywę włazu, może być na samym środku, może być po stronie wlotu, może być po stronie wylotu, mogą być 2 lub 3 pokrywy, nie może być żadnej. Niestety, nie ma żadnych standardów, jeśli chodzi o zbiorniki, więc dostajesz to, co miał wtedy producent.

Znalezienie skrzynki rozdzielczej może być trochę łatwiejsze. Zwykle znajduje się około 10 do 20 stóp od zbiornika i czasami można to zauważyć, patrząc na to, jak rośnie trawa. Często trawa stanie się bardziej zielona nad liniami drenażu i jeśli widzisz wzór na trawniku, w którym linie się łączą, to jest. Jeśli nie, możesz znaleźć skrzynkę rozdzielczą w ten sam sposób, w jaki znalazłeś zbiornik.

Jednak rzadko jest to szybki proces, znalezienie szamba i skrzynki rozdzielczej może być niezwykle trudne. Wielu z nich to właściciele domów, których podwórko wygląda w niedzielę wieczorem jak pole minowe, a oni nadal nie znaleźli czołgu ani d-boxa.

Przeszkody, na które możesz się natknąć, to:

· Zwarte gleby gliniaste. Glina może być trudna nie tylko do wbicia sondy; może być trudno go wyciągnąć.

· Gleby skaliste. Myślisz, że trafiłeś w czołg, więc zaczynasz kopać tylko po to, by znaleźć kamień. A to może się zdarzać w kółko.

· Systemy głębokie. Głębokość ponad 2 lub 3 stóp może być prawdziwą przyjemnością do śledzenia i kopania.

· Starsze systemy. W dawnych czasach ludzie robili, co chcieli. Czasami znajdziesz rury, które wydają się skręcać i obracać, a następnie znikać w nicość. Innym razem znajdziesz coś naprawdę pomysłowego, na przykład Volkswagena zakopanego na podwórku i używanego jako szambo. Przysięgnij na Boga, to się zdarza.

Dlatego sugeruję, aby wgryźć się w kulę i wynająć wykonawcę pełnego serwisu, aby znaleźć szambo (mówię wykonawcę pełnego serwisu, ponieważ niektórzy pompujący będą tylko pompować zbiorniki, nie znajdą ich). A często dobry wykonawca potrafi stwierdzić, gdzie wszystko jest, po samym ukształtowaniu terenu. A jeśli nie mogą go dostrzec na oko, mają narzędzia, które ułatwiają ich znalezienie, niektórzy mają nawet małe nadajniki radiowe, które mogą spłukiwać i śledzić, gdy przechodzi przez system.

A oto kolejna rzecz, co się stanie, jeśli znajdziesz szambo/d-box… co zrobisz po jego znalezieniu? Czy masz narzędzia i wiedzę, jak wymienić brakującą przegrodę? Czy masz w garażu urządzenie do wyrównywania linii lub rootowania? Co powiesz na tę ciężarówkę z pompą o pojemności 3000 galonów do opróżnienia zbiornika? Prawdopodobnie nie.

Oczywiście, gdy profesjonalista znajdzie wszystko, możesz to oznaczyć (są małe znaczniki, których możesz użyć do oznaczenia systemu) i wiedzieć, gdzie wszystko jest.