Czym są światłowody.

Według polskiego typu interfejsu

Pigtail światłowodowy PC

PC to skrót od złącza „fizycznego kontaktu”. Pigtail światłowodowy PC wykonany z polerowanego złącza fizycznego. Większość pigtaili wielomodowych jest dopracowana na PC i szeroko stosowana w sektorze telekomunikacyjnym i systemach danych.

Pigtail światłowodowy UPC 

UPC oznacza „ultrafizyczny kontakt”. W przeciwieństwie do pigtaili światłowodowych PC, pigtaile światłowodowe UPC są wykonane ze złącza UPC z ulepszonym kontaktem fizycznym w celu zmniejszenia szczelin powietrznych i jeszcze większego obniżenia ORL. Jest to najczęściej polerowany typ pigtaili jednomodowych i wielomodowych.

Pigtail światłowodowy APC

APC oznacza „Kątowy kontakt fizyczny”. Został zaprojektowany, aby jeszcze bardziej zredukować odbicie wsteczne. Końcówki ferruli tych złączy są polerowane pod kątem 8 stopni. Pigtaile światłowodowe APC są zwykle stosowane w systemach CATV, FTTx i innych systemach WDM. 

Według środowiska aplikacji

W oparciu o różne środowiska aplikacji, patchcordy światłowodowe są klasyfikowane jako zwykłe pigtaile wewnętrzne, pigtaile pancerne i pigtaile wodoodporne.

Zwykły warkocz wewnętrzny

Najpopularniejszym typem jest zwykły warkocz wewnętrzny, który nie ma dodatkowej ochrony i jest gołym włóknem. Zapewnia najlepszy koszt i mniejszy promień gięcia dla łatwego okablowania. Jak sama nazwa wskazuje, te warkocze są przeznaczone wyłącznie do użytku w pomieszczeniach i nie nadają się do trudnych warunków.

Opancerzony warkocz

Zamknięty rurą ze stali nierdzewnej wewnątrz płaszcza zewnętrznego pigtail pancerny chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez szczury, prace budowlane i ciężar innych kabli.

Wodoodporny warkocz

Wodoodporny  pigtail światłowodowy  jest wykonany z wytrzymałych łączników światłowodowych i ma wodoodporne urządzenie wzmocnione stalą nierdzewną oraz opancerzoną zewnętrzną kurtkę PE. Może więc chronić kabel przed skręcaniem, naciskiem lub uszkodzeniem przez ukąszenia myszy. Wodoodporny  pigtail światłowodowy  jest przeznaczony do użytku w trudnych warunkach zewnętrznych, takich jak wieże komunikacyjne, zastosowania wojskowe itp. 

Według liczby włókien 

Najpopularniejsze pigtaile światłowodowe mają jedną liczbę włókien, na przykład pigtail simplex LC składa się z jednego gołego włókna z jednym zakończonym złączem LC. 

Jednak w niektórych przypadkach liczba włókien jest również dostępna w 2, 4, 6, 8, 12, 24, 48 i 72. Każdy pigtail światłowodowy powinien być oznaczony kolorem zgodnie ze standardem branżowym TIA-EIA-598-A.